Zkušená, ale opomíjená generace 50+
Stejně jak celá Evropská unie, tak i Česká republika se potýká se stárnutím populace. Protože však lidé často odcházejí do důchodu později, jsou starší a již nemusí podávat takové výkony, jako dříve. To je bohužel hlavní důvod, proč o ně většina tuzemských firem nejeví takový zájem, jako o ty mladší. Tyto osoby přitom tvoří více než čtvrtinu všech nezaměstnaných v ČR. Jednotlivé státy uvažují nad tím, jak se na stárnutí populace a dopady na pracovní trh připravit.
Japonsko na špici
V USA zaměstnanost věkové skupiny 55 až 64 let přesahuje hranici 60 %. Evropa je na tom hůře. Podle statistik Eurostatu a Ministerstva práce a sociálních věcí průměr v EU činí 45 % a stejně je na tom i Česká republika. U žen, je zaměstnanost dokonce pouze na 34 %. Například takové Japonsko je na tom jinak. Ve věku 50+ mají vysokou zaměstnanost. Daná je tím, že u nich je populace jako celek výrazně starší. Navíc mají prakticky uzavřený pracovní trh pro migranty (až na výjimky jako zdravotní sestry) a tak nezbývá nic jiného než starší lidi diskriminovat méně.
Práce je dostatek a dá se najít
Podle našich zkušenosti a statistik z českého trhu jsme jasně vypozorovali, že v tuzemsku existují dvě kategorie padesátníků, kteří mají problém sehnat práci. První skupinou jsou lidé na nižších – nejčastěji dělnických – pracovních pozicích. Tito lidé jsou bohužel často limitování svojí úzkou specializací, což je pro ně při rychlém vývoji na pracovním trhu značně limitující. Často se stávají bezprizorní a někdy mají problém učit se novým věcem či vystoupit ze své komfortní zóny. Hledání práce je přitom o flexibilitě. Lidé na západě jsou zvyklí a vědí, že se o sebe musí postarat a chápou, že někdy je třeba změnit obor a začít někde jinde a třeba i od začátku. V Česku je toto dost velký problém svázaný především historií a malou ochotou lidí se za prací stěhovat – kromě Prahy, která je v tomto specifická.
Lidé ze druhé skupiny jsou dlouhodobě zaměstnaní, získali vzdělání a stále na sobě pracují tak, aby udrželi krok s moderní dobou a trhem práce. Tím mají dostatek sebevědomí i zkušeností při hledání svého uplatnění. Často jde o lidi na manažerských pozicích. Své další uplatnění hledají opět na těchto pozicích, nebo jako poradci managementu nebo majitelů firem. Jejich know-how, kontaktů a znalost trhu je ceněna.
Člověk na sobě musí stále pracovat
U obou skupin velmi záleží na typu práce, vzdělání, a zda se člověk v průběhu pracovního života vzdělával a držel krok, či čerpal jen z toho, co se naučil v mládí. Jestliže na práci hleděl tak, že si své odkroutí a hurá domů, anebo že to do důchodu již nějak doklepe, potom hledat novou práci pro něj bude těžké. Naopak je-li odborníkem ve svém oboru a zná moderní technologie, postupy (nezáleží, zda je to technik ve výrobě či top specialista), věk nehraje velkou roli a potenciální zaměstnavatel s ním bude jednat vždy.
Vyšší věk je v některých oborech dokonce vítán. Děje se tak u lékařů a zdravotních pracovníků, protože u nich se díky praxi předpokládá vyšší fundovanost. Přestože lidé nad 50 let mají zkušenosti k nezaplacení, většinou dlouho dělali jeden typ práce, a tak nemají informace o tom, jak trh vypadá a v okamžiku, kdy přijdou o zaměstnání, tak jsou z toho deprimovaní a hledají na trhu stejnou práci, co dělali. V současné době se neorientují na trhu práce, neznají vhodné nástroje pro její nalezení, neví, jak se prezentovat, jak napsat životopis, případně, kde se dále vzdělávat.
Využití outplacementu
U manažerů je dnes obvyklé, že po jejich propuštění jim je nabídnut outplacement. Jde o proces účinné pomoci lidem při hledání nového zaměstnání. Zahrnuje v sobě poradenství, školení v otázkách hledání nového místa, psaní životopisu, cvičné rozhovory, komunikaci s potenciálními zaměstnavateli, informace o pracovních místech z různých zdrojů (jako jsou noviny, internet, osobní kontakty, nebo databáze úřadu práce) a často zahrnuje i psychickou podporu a pomoc. Velmi nápomocná může být pro odcházející zaměstnance příručka, která shrnuje důležité body a plní úlohu rádce. Podobnou službu by měly nabízet i úřady práce. Musejí se však zajímat o to, co trh potřebuje.
Vhodná doporučení
Ve firmě při pohovorech s potenciálními uchazeči ve věku 40+ často narážíme na to, že už s předstihem řeší, jaké bude vypadat jejich životopis za deset let, aby byli uplatnitelní na trhu práce. To je velmi dobrý krok. Bohužel ročník narození uvedený v životopise častokrát vede k vyřazení životopisu ještě před samotným pohovorem, a tak člověku ani není umožněno, aby se na pohovor dostavil. Z hlediska diskriminace na pracovním trhu je nejvíce negativně vnímán věk „po padesátce“, více to vnímají ženy. Z toho důvodu doporučujeme neuvádět datum narození a foto do životopisu. Místo toho by tam naopak mělo být uvedeno vzdělání a prezentováno především posledních 10 až 15 let kariéry.
Starší lidé musí být i dostatečně aktivní. Pokud odešlou svůj životopis na vypsanou pracovní nabídku, je dobré do tří dnů do firmy zavolat a ptát se potom, jestli přišel, a kdy případně mohou očekávat vyrozumění či pozvání na pohovor. Nedoporučuje se pouze čekat a upínat se na dvě či tři nabídky.